YEDİSU SAĞLIK GRUP BAŞKANLIĞI
 
        Yedisu Toplum Sağlığı Merkezi Başkanlığı faaliyetlerini 1966 yılında inşa edilen Yedisu Sağlık Ocağı Tabipliğinde 4 adet lojman ile birlikte yürüttüğü. Dairenin tertip, düzenli olduğu; ancak yerleşiminin hizmet gereklerine uygun olmadığı, personel sayısının yeterli olmadığı, acil sağlık hizmetleri için yeteri kadar araç ve personel bulunmadığı görülmüştür. 2013 Yılında EK Bina Projesi hazırlanmış ve sözleşmesi yapılarak hizmete sunulmuştur.
2007 yılında yurtdışında yaşayan vatandaşların katkılarıyla Yedisu Sağlık Ocağı Tabipliği Hizmet Binası müştemilatında cenaze yıkama yeri ve morg yapılarak hizmete sunulmuştur. 2010 yılında Röntgen Cihazı alınmış, anca personel yersizliği nedeniyle röntgen cihazı faaliyete geçirilmemiştir.
            Yedisu Toplum Sağlığı Merkezi Başkanlığı bünyesinde görev yapan personel istatistiği şu şekildedir:
            2 Doktor,  (1) VHKİ, (1) memur, (1) Teknisyen Yardımcısı,(Müftülükte görevli), (1) Aile Sağlığı Elemanı, (1) Ebe, (1) Hemşire,  (3) Sözleşmeli Şoför ve (1) Hizmetli , (1)  İşçi görev yapmaktadır. Eskibalta Köyü Sağlık Evinde (1) Ebe  kadrosu münhal bulunmaktadır.
            Yedisu Toplum Sağlığı Merkezine (1) Kaloriferci ve güvenliğin sağlanması amacıyla (3) güvenlik elemanı görevlendirilmesi, güvenlik kamerası yerleştirilmesi ve 1 adet 4X4 aracın tahsis edilmesi gerekmektedir.
            İlçemize bağlı Elmalı Köyü- Gelinpertek Köyü- Kabayel Köylerinde Sağlık Evi olmasına rağmen uzun süreden beridir bakım ve onarımı yapılmadığı ve personel ataması olmadığından söz konusu Sağlık Evlerinin faaliyette olmadığı, Eskibalta Sağlık Evi ise 2013 yılında bakım ve onarımı yapılarak faal hale geldiği, personel görevlendirilmesi uygun görülmektedir.                                                       
            İlaç ve tıbbi malzeme yönünden eksikliklerin giderilmesi ile EKG, Şeker Ölçümü Cihazının verilmesi ve Difinmilatör Cihazı bakım onarımının yapılması gerekmektedir.
İlçede 112 Acil servisi teşkilatlanmış, Yedisu Toplum Sağlığı Merkezi bahçesinde 2010 yılında 112’ ye ait Uydu Telsiz Direği kurulduğu, ancak faaliyette olmadığı görülmüştür. Uydu Telsizlerinin faal hale geçirilmesi zaruri olarak görülmektedir.
 
Yedisu Toplum Sağlığı Merkezi Başkanlığına ait2015 model 12 AB 032 4X4 FORD  Plakalı Ambulans tahsis edildiği, bölgenin hassasiyetinin de göz önünde bulundurularak tam donanımlı yeni bir ambulans daha verilmesi uygun görülmektedir.
Yedisu İlçesine 10 yataklı bir Sağlık Tesisi talebinde bulunulmuştur. Talebin değerlendirmeye alınması önem arz etmektedir.

 

FOTOĞRAF GALERİSİ