PROTOKOL KURALLARINI BİLİYORMUSUNUZ..

 

 

            Resmi ve özel ilişkilerimizin sınırını ve seviyesini belirleyen unsur “Protokol Kuralları”dır. Bize önemsiz gelebilir amma bu kurallar amirlerimiz tarafından özellikle uyulması istenilmektedir. Öyle ise günlük hayatımızda karşılaşacağımız bazı protokol kurallarını şöyle bir hatırlayalım.

  1.Yöneticilerimize daima saygılı hitap edin. Ona taşıdığı unvana göre “Sayın Kaymakamım” veya “Sayın Müdürüm” deyin veya sadece “Beyefendi” diye hitap edin. İçeri girerken ceketinizin düğmeli olmasına dikkat edin. Yöneticiniz “Buyurun, oturun” demedikçe oturmayınız. Otururken amiriniz veya üstleriniz karşısında bacak bacak üstüne atmayın. Otururken, üstünüz ayağa kalkarsa siz de kalkın. Üstünüz ya da amiriniz görüşmenizin sonunda size “Memnun oldum teşekkür ederim.” Derse ve toka etmek için elini uzatırsa, kalkıp gitmeniz gerektiğini anlayın.

  2.Amiriniz veya üstünüz ziyaretinize veya denetiminize geldiğinde ilke olarak makam koltuğunuzda oturmayın. Misafir koltuğuna geçip karşısında oturun.

  3.Üstünüz veya misafirlerinizle görüşürken zorunlu olmadıkça telefonla görüşmeyin. Evrak imzalamayın ve başka şeylerle meşgul olmayın. En azından mecbursanız, özür dileyin ve izin isteyin.

  4.Makamınıza gelen misafirlerinize ayağa kalkarak hoş geldiniz deyin ve toka edin. Unutmayın, misafirinize yapacağınız en güzel ikram güleryüzdür.

  5.Telefonu kim açtıysa önce o kapatır. Ancak, üstünüzle telefonda konuşurken, üstünüz ahizeyi kapatmadan önce telefonu kapatmayın. Üstlerinize sekreteriniz aracılığı ile telefon etmeyin.

  6.Resmi konuşma yaparken kesinlikle “Ben” demeyin, daima “Biz” veya “Müdürlüğümüz” deyin.

  7.Başkalarına daima “Siz” diye hitap edin. Her zaman ve herkese “Lütfen” deyin ve teşekkür edin.

  8.Tanıştırma daima ayakta ve ilk karşılamada olur. Tanıştırma küçüğü büyüğe, erkeği kadına unvanıyla, ad ve soyadıyla takdim edin. Bir yere girdiğinizde önce kendinizi tanıtın.

   9. Toka etmek, bir sevgi ve samimiyet göstergesi olarak bir tür selamlaşma biçimidir. Ancak, üst el uzatmadan ast el uzatmamalıdır. Kadınla tokalaşmak için, önce erkek el uzatmamalıdır.

  10. Resmi açılışlar daima en üst tarafından yapılır. Toplantılarda ve törenlerde konuşmak sırası astdan üste doğrudur.

 11.Protokolda üst daima sağdadır. Ast olarak otururken ayakta dururken veya yürürken daima üstünüzün soluna geçin.

 12.Hergün temiz ve bakımlı olmayı ihmal etmeyin. Günlük traşlı ve kravatlı olun; elbiseniz ütülü, ayakkabınız boyalı ve giysiniz renk olarak uyumlu olsun. Kesinlikle mesai dışında da olsa iş elbisenizi giymeyiniz. Bunu yaparsanız sizde ve dairenizde pis koku gelir. Unutmayın insanlar daima görünüşlerine göre karşılanır; şahsiyetlerine göre uğurlanır. Ancak uğurlamak için karşılanmak gerekir.

 Devlet memuriyetinde disiplin ve saygı her şeyin üzerinde yer adlığını unutmayınız….

 

 

 

                                                        Osman Nuri BESİ

                                               İlçe Yazı İşleri Müdürü

 

FOTOĞRAF GALERİSİ