Cumhuriyetimizin 93.yılına erişmenin mutluluğunu yaşıyoruz. Dünyada demokrasi ile yönetilen özgür ülkeler arasında başta ülkemiz de bulunmaktadır. Büyük Atatürk’ ün halkın egemenliği üzerine kurmuş olduğu Cumhuriyet yönetimi, zaman zaman sarsıntılar da geçirmiştir. Ama daima dimdik ve ayakta kalmayı başarmıştır. Cumhuriyete zarar gelmemesi için yapılan uğraşılar demokrasiyi kurtarma girişimleridir.

            Kökü, tarihin derinliklerine kadar uzanan ulusumuzun inancı ve güvencesi demokrasi ile bütünleşmiştir. Cumhuriyetimizin kurumlarına sahip çıkmak, ilkelerini korumak, demokrasiye inanmak, özgürlükçü yönetimi savunmak halkımızın en önemli görevidir.

            Türk ulusu kendi milli iradesini kullanmaya alışmıştır. Ulusumuz için Cumhuriyetten ayrı bir yol ve yöntem şekli düşünülemez. Türk halkından hiçbir güç kayıtsız ve şartsız egemenliğini geri alamaz. Cumhuriyete ve demokrasiye alışmış ve özgürlükçü yönetimle idare edilmeye uyum sağlamış olan ülkemizin, üstün yanı budur. Türk ulusu, Cumhuriyetin gerçek sahibi ve bekçisidir.

            Türk milleti binlerce yıllık devlet geleneğine sahiptir. Tarihlerin Türk milleti ve kültüründen söz etmediği bir döneme rastlamak mümkün değildir. Türk milletinin kurduğu bütün devletler tek tek incelensin, sonuçta hepsinin güçlü döneminde koruyucu ve kollayıcı olduğu görülür; bünyesinde yer alan bütün milletleri barış, huzur ve adalet içerisinde yönetmiştir. Mülkün temeli olduğunu savunduğumuz Adalet kavramı tam anlamıyla yaşatılmıştır.

            Devletin devamlılığı ve demokrasi kavramlarını iyi anlamak lazım. Demokrasi mi? Dünya cenneti güzel yurdumuzda bir şeyler oluyor. Vatan evlatları şehadet mertebesine yükselip gidiyor; ancak acıları yüreğimizi yakıyor... Keşke bu cennet vatanı üzerinde kardeşçe yaşayabilsek... Peki barış ve huzur içinde yaşamayı engelleyen ne? Bu konu üzerinde kafa yormak gerekir. Vatan-Millet-Demokrasi kavramlarının altı çizilmeli. Barış ve huzur ancak kendimize ait topraklar üzerinde sağlanabilir.

            Vatanı elinden alınan milletler mülteci olur. Vatan, bayrak ve Cumhuriyet uğruna şehit olmak için dedelerimiz yarıştı...Bugünde sıra bizlerde..

            Vatan topraklarında yaşayıp ta, vatanına, bayrağına, Cumhuriyete, milli ve manevi değerlerine ihanet edenlere bir çift sözümüz var: Türk milleti dün olduğu gibi bugünde vatanı, bayrağı ve Atatürk’ ün kurduğu Cumhuriyet uğruna canını verir. Bizler vatan ve milli-manevi değerlerimiz için ölür şehit oluruz, siz hain olmayın. Türkiye Cumhuriyeti Devleti, ülkesi ve milletiyle bölünmez bir bütündür. Demokrasi, insan hakları v.s.gibi bir takım değerlerin arkasına sığınanlar bir gerçeğin farkına varmalı;

            Büyük ATATÜRK, Cumhuriyeti kurarken milletine olan güvenini esas almış, Cumhuriyeti koruma görevini genç kuşaklarımıza bırakmıştır. Gönülleri ATATÜRK sevgisi ile dolu halkımız, ülkemizde birlik ve beraberlik içinde yaşayacak 29 Ekim günlerinde Cumhuriyet Bayramımız daima tükenmez heyecan ve coşkularla kutlanacaktır.

            Saygılarımla arz ederim.

                                                    Osman Nuri BESİ

                                                    İlçe Yazı İşleri Müdürü

FOTOĞRAF GALERİSİ