Şehit; vatanı ve milleti için hayatını feda eden kişiye denir. Dinimizde şehitlik kutsal mertebedir. Kutsal kitabımızda ‘’ Şehitler için ölü demeyin. Çünkü onlar diridirler’’ denilerek şehitlik mertebesinin önemine dikkat çekilmektedir.

      Şehitliği tanımlamak için şehitliğin maneviyatını iyi anlamamız gerekir. Dünyanın hiçbir ordusunda askere Mehmetçik denilmemektedir. Mehmetçik Küçük Muhammed anlamındadır. Yine Müslümanlar dışında şehitlik kavramı yoktur. Şehitlik şahadetten gelmektedir. Şehitliği işin dini boyutundan arındırarak anlatamayız. Anlatırsak da anlaşılmaz. Çünkü şehitlik din uğruna, bayrak uğruna, namus uğruna, vatan ve millet uğruna canını feda etmektir. Şehitler cennetle müjdelenmiş bahtiyar kişilerdir.       Peygamberimiz (s.a.s.) bu konuda şöyle buyurmuştur.’’İki göz ateşi görmez. Düşmana karşı nöbet bekleyen ve Allah korkusundan ağlayan gözler’’ diyerek düşmana karşı nöbet beklerken ölen yani şehit olan kişiyi cennetle müjdeliyor.

       Şehitlik kavramını en iyi anlayabildiğimiz, en iyi anlatabildiğimiz yer Çanakkale destanlarıdır. Çanakkale de maneviyat maddiyatı yenmiştir. Çanakkale de İman Kuran ve vatan aşkı çelik ve baruta karşı galip gelmiştir. Çanakkale de öyle bir oyun oynanmıştır ki; oyuncular rollerini kanları ve canları pahasına ama sonuna kadar büyük bir başarıyla oynamışlardır.

      Tarihimizin en hüzünlü zaferidir Çanakkale. Yokluklar içindeki bir milletin çağın en güçlü devlet ve silahlarına topyekûn direnişinin gerçek bir destanıdır. Bu destanın her satırında insanlık onuru vardır. Bu onur, düşmana sadece silahlı mücadelede değil, verdiği insanlık dersi örnekleriyle de baş eğdiren aziz Mehmetçiklerimize aittir.

     Girdiği çatışmada yaraladığı düşman askerini canını tehlikeye atarak, sırtına alıp düşman siperlerine kadar götürme cesaretini gösteren Mehmetçik, düşmanın her bir rütbesindeki askerini kendisine hayran bırakacak kadar asil bir davranış sergileyerek, savaşın yalnızca öldürmekten ibaret olmadığını tüm dünyaya bir kez daha hatırlatmıştır.

    Çanakkale’de sadece iki ordu değil, iki medeniyet çarpışmıştır. Çanakkale, yüz binlerce genç insanın ölümle tanıştığı yerdir, çoğu nerede, neden savaştığını bile bilmeden bu toprakların kucağında bedenlerini parça, parça bıraktılar.

      O öyle bir ruhtur ki , çelik ve barut... İnancın, imanın ve azmin karşısında yenik düşmüştür. O öyle bir ruhtur ki, ben esir yaşamaktansa özgür ölmeyi yeğlerim diyen insanların ruhudur.

      Bu duygularla, Çanakkale’den günümüze kadar bu kutsal vatan toprakları için canlarını feda eden aziz şehitlerimizi rahmet minnet ve şükranla anıyor aziz hatıraları önünde saygıyla eğiliyorum. Ruhları şad olsun.

            Osman Nuri BESİ

         İlçe Yazı İşleri Müdürü 

FOTOĞRAF GALERİSİ